کلید حرارتی (MPCB) چیست؟ و چه کاری انجام میدهد؟

کلید حرارتی MPCB چیست و چه وظیفه ای به عهده داره ؟

 MPCB مخفف Motor Protection Circuit Breaker  است و به معنای مدار حفاظت قطع کننده موتور است. این کلید برای حفاظت در برابر اضافه ‌بار و اتصال کوتاه موتور‌ها در تابلو برق‌ها استفاده می‌شود. در صنعت می‌توان از فیوزهای نوع کندکار و بی‌متال و در برخی از موارد از یک کلید MCB یا MCCB به صورت ساده و همچنین از کلید حرارتی برای حفاظت موتورهای سه فاز و تک فاز القایی (به صورت خاص نوع روتور قفسه ای) استفاده کرد. موتورهای الکتریکی تجهیزات گرانی هستند، بنابراین نقش MPCB بسیار مهم است. اگر یک موتور به‌درستی محافظت نشود، ممکن است به تعمیرات پرهزینه یا حتی تعویض کامل تجهیزات منجر شود. یک موتور الکتریکی که به‌درستی با یک MPCB حفاظت شده باشد عمر خدمات بسیار طولانی تری خواهد داشت.

کلید حرارتی MPCB هم مانند سایر کلیدهای دیگر قابلیت اضافه کردن کنتاکت‌های کمکی دارد. در تصویر زیر یک کنتاکت کمکی می بینیم که شامل یک کنتاکت C.N( با شماره ۹۷ و ۹۸ ) مخصوص fault و یک کنتاکت O.N ( با شماره ۵۳ و ۵۴ ) مخصوص وضعیت off/on است. که در مدار فرمان قرار می گیرند.

 

 

تفاوت کلید حرارتی با کلید بی‌متال


- کلید بی‌متال فقط می‌تواند مدار فرمان را در تابلو برق قطع کند. ولی کلید حرارتی MPCB مستقیما می‌تواند مدار قدرت را قطع کند .
- بی‌متال فقط جریان های اضافه بار را می‌بیند ولی MPCB عالوه بر جریان های اضافه بار نیز اتصال کوتاه را هم می‌بیند.

 

 

 

مطالب مشابه :

کار کنتاکتور در تابلو برق چیست ؟