مجموعه از انواع تجهیزات الکتریکی با هدفی خاص در یک باکس نصب گردیده که به کل این مجموعه تابلو برق گفته می‌شود. این تجهیزات روی بدنه تابلو برق نصب میگردد و این بدنه وظیقه کنار هم نگه داشتن تجهیزات و  حفاظت را به عهده دارد. هم حفاظت از تجهیزات در برابر ضربات، پاشش مایعات، گرد غبار و ..... و همچنین حفاظت از بهره برداران در برابر برق گرفتگی با ایجاد محیطی بسته و امن. 

تعریف استاندارد IEC از تابلو برق  :
استاندارد  IEC تابلو برق الکتریکی را به عنوان یک عنصر پیچیده متشکل از اجزای مکانیکی با عملکرد حفاظت و پشتیبانی از تمام تجهیزات موجود در آنها و تجهیزات الکتریکی که شامل ابزارهای فرمان، مانور، کنترل و تفکیک‌ها می‌باشد، تعریف می‌کند.


خرید بدنه آماده تابلو برق

سفارش ساخت بدنه تابلو برق

در صورت اطلاع از نوع و اندازه تابلو برق مورد نظر خود با همکاران واحد فروش ما در تماس باشید. و در صورت نیاز به مشاوره فنی همکاران ما در واحد فنی آماده خدمات رسانی به شما عزیزان هستند. طیف گسترده‎ای از انواع بدنه تابلو برق‌های دیواری و ایستاده در این شرکت تولید میگردد و شما بسته به نیاز خود می‌توانید بدنه تابلو برق مورد نظر خود را خریداری نمایید. در ادامه این مطلب با ما باشید تا با انواع این تابلو ها آشنا شده و انتخاب بهتری بتوانیم انجام دهیم.

جهت دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت از طریق شماره‌های زیر با ما در تماس باشید.

تابلو برق‌ های دیواری (WALL MOUNTED PANELS) :
این نوع بدنه در دو نوع روکار و توکار تولید می‌شوند. در نوع توکار پس از نصب فقط قسمت درب تابلو در معرض دید قرار دارد. از دیگر مشخصه‌های تابلو برق دیواری معمولا ابعاد کوچک، عمق معمولا 18 تا 30 سانتی متری و گوشواره هایی در چهار گوشه تابلو جهت نصب روی دیوار در تابلو های روکار است. این نوع بدنه های تابلو برق برای انواع کاربری های مختلف تولید می‌شوند. این نوع تابلو ها بسته به محل استفاده از IP42 تا IP55 در این شرکت تولید میگردند.

تابلو برق دیواری و تابلو برق ایستاده

تابلو برق‌ های ایستاده (FREE STANDING PANELS) :
این نوع بدنه در مدل ها و ابعاد مختلف بسته با کاربری مورد نظر تولید می‌شوند. ارتفاع بدنه تابلو برق ایستاده معمولا در ابعاد 180، 200، 210 سانتی متری و ... با عرض‌هایی از 40 سانتی متر به بالا تولید میگردند. حد اقل عمق در این نوع تابلو برق نیز 40 در نظر گرفته می‌شود. (در نظر داشته باشید در صورت تولید با عمق 40 یا کمتر برای جلوگیری از احتمال افتادن تابلو برق حتما باید تابلو با پیچ هایی به سطح نشیمن گاه محکم شود). این نوع تابلو ها بسته به محل استفاده از IP42 تا IP55 در این شرکت تولید میگردند.

انواع بدنه آماده تابلو برق کدامند؟

تابلوهای برق بر اساس نصب و محل قرارگیری آنها می توانند ثابت یا متحرک و قابل حمل؛ نصب بصورت دیواری یا بصورت ایستاده؛ محل نصب داخلی یا خارجی باشند، در حالی که بسته به عملکرد آنها می توانند تابلو‌های کنترل، توزیع، تولید و یا تبدیل و تنظیم باشند.
انواع بدنه تابلو برق را می‌توان به روش های گوناگون دسته بندی کرد. در ادامه به اختصار به معرفی بعضی از این دسته ها می‌پردازیم :

1- روش نصب :

 •  تابلو برق های دیواری
 •  تابلو برق های ایستاده

2- جنس بدنه
 • بدنه پلاستیکی یا pvc
 • بدنه استنلس استیل
 • بدنه آهنی با رنگ کوره ای
 • بدنه آلمینیومی

3- ولتاژ به کار گیری
 • تابلو برق های فشار ضعیف
 • تابلو برق های فشار متوسط
 • تابلو برق های فشار بالا
 • رک های سیستم های شبکه

4- شرکت سازنده
 • بدنه تابلو برق ریتال یا طرح ریتال
 • بدنه تابلو برق سیواکن

اینها تنها بخشی از دسته بندی های موجود است که به اختصار اشاره شد. در ادامه این تنها به نمونه هایی که در این مجموعه تولید می‌شوند را به اختصار معرفی می‌کنیم.

انواع بدنه تابلو برق فشار ضعیف (Low Voltage) :

تابلو برق‌ های تا ولتاژ 1000 ولت را تابلو برق فشار ضعیف یا low voltage نامیده می شوند. تابلو‌های فشار ضعیف کاربرد‌های بسیار زیادی دارند. از موارد استفاده در ساختمان‌های مسکونی گرفته تا استفاده در کارخانه‌ها.
این نوع تابلو ها بسته کاربری فضای در اختیار و تجهیزات مورد استفاده میتوانند ابعاد مختلفی داشته باشند.