تابلو برق چنج اور|دستی و اتوماتیک|مشاوره و قیمت ساخت

 

کاربرد تابلو برق چنج اور چیست؟

 

در هر سیستمی که نیاز به پایداری شبکه برق از اهمیت بالایی برخوردار باشد معمولا از دو یا چند منبع برق استفاده می‌شود.(معمولا منابعی مثل برق شهری، دیزل ژنراتور، یو پی اس و .....) در این گونه مواقع برای قطع و وصل کردن یا جایگزینی منابع به وسیله ای نیاز است که بتواند این کار را  به طور ایمن انجام دهد.

برای انجام این وظیفه تابلو برق های چنج اور مطابق نیاز طراحی و ساخته می‌شوند. بنابراین این تابلو برق های چنج اور به منظور جابجایی بین دو منبع تغذیه با ولتاژ‌های بالا، به‌طور عمومی استفاده می‌شوند. از آنجایی که قطع و وصل کردن زیر بار انجام می‌شود، یکی از ویژگی‌های مهم کلید‌های چنج اور، قابلیت تحمل بارهای بالا در هنگام جابجایی بین منابع تغذیه است.

 

تابلو برق چنج اور معمولاً شامل دو عدد کلید الکتریکی است که به دو منبع تغذیه مختلف، مانند برق شهری و یک ژنراتور برق، وصل می شوند. سپس با تغییر مکان سوئیچ ها، منبع تغذیه از یک سیستم به سیستم دیگر تغییر می کند.

تابلو برق چنج اور همچنین معمولاً شامل قطعات الکترونیکی و سنسورهایی است که به اینترفیس کاربری تابلو برق چنج اور متصل هستند. با استفاده از این قطعات، می توانید عملکرد تابلو برق چنج اور را تنظیم کنید و در صورت نیاز، تغییراتی در آن ایجاد کنید.

در کل، تابلو برق چنج اور یک قطعه پیچیده و حساس است که اگر به درستی طراحی و نصب نشود، می تواند به خطر ایمنی و پایداری سیستم تغذیه برق شما بیافتد. بنابراین، اهمیت طراحی، نصب و استفاده از تابلو برق چنج اور بسیار زیاد است.

 

در عکس بالا به طور شماتیک مدار یک تابلو برق چنج اور را مشاهده می‌کنید. با دیدن این مدار ممکن است به نظر شما عملکرد تابلو برق چنج اور ساده باشد، اما در واقع دارای عملکردهای بسیار پیچیده است.

 

 

ولتاژ کاری تابلو برق چنج اور :

 

استاندارد IEC 60947-3 به عنوان استاندارد مربوط به سوئیچ‌ها و کلید‌های حفاظتی نصب شده در تابلوهای برق، شامل الزامات فنی برای طراحی و انتخاب کلید چنج اور (Changeover Switch) می‌شود.

این استاندارد توسط کمیته بین‌المللی برق‌(IEC) تعیین شده است. هدف از این استاندارد مشخص کردن الزامات فنی و ایمنی برای سوئیچ‌ها و کلید‌های حفاظتی جهت استفاده در تابلوهای برق با ولتاژ AC و DC است. در این استاندارد، مشخصات فنی سوئیچ تغییر دهنده به‌طور دقیقی شرح داده شده است که شامل ولتاژ کاری، جریان نامی، تعداد پل‌های تماس‌گیرنده، گروه پرتوان و غیره می‌باشد.

علاوه بر این، استاندارد IEC 60947-3 مشخصات فنی و الزامات ایمنی برای سوئیچ‌های تغییر دهنده خودکار (Automatic Changeover Switches) را نیز شرح می‌دهد. به عنوان مثال، این استاندارد برای کنترل دقیق‌تر جریان الکتریکی در هنگام جابجایی بین منابع تغذیه، وجود قطع‌کننده‌های محافظ در سوئیچ‌های تغییر دهنده خودکار را الزامی می‌سازد.

در استاندارد IEC 60947-3، ولتاژ‌های کاری تابلو برق‌های چنج اور (Changeover Switchboard) به صورت مشخصی تعریف شده است. برای ولتاژ AC، این تابلو برق‌ها  به طور عمومی در سطح ولتاژهای 400 و 690 ولت مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای ولتاژ DC نیز معمولاً در سطح ولتاژهای 440 و 600 ولت استفاده می‌شوند.

به علاوه، در استاندارد IEC 60947-3، پارامترهای دیگری نیز برای کلید چنج اور تعریف شده است که شامل جریان نامی  (NominalCurrent)  ،گروه قدرت (Power Group) ، تعداد پل‌های کلید ها (Number of Poles) و غیره است. این پارامترها در تعیین ویژگی‌های فنی کلیدهای چنج اور و همچنین در انتخاب مناسب‌ترین نوع کلید برای هر کاربرد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در نتیجه، برای انتخاب درست کلیدهای چنج اور تغییر دهنده برای هر کاربرد، لازم است به ولتاژ، جریان و سایر پارامترهای مشخص شده در استاندارد IEC 60947-3 توجه کنید.

استاندارد IEC 60947-3 همچنین الزامات فنی و ایمنی برای تست و تأیید صحت سوئیچ تغییر دهنده را نیز شرح می‌دهد. با توجه به این موضوع که سوئیچ تغییر دهنده یکی از اجزای حیاتی تابلوهای برق محسوب می‌شود، باید با رعایت استانداردهای مربوطه در طراحی، انتخاب و تست سوئیچ‌های تغییر دهنده، از عملکرد بهینه و ایمنی بالا برخوردار شود.

 

 

 

ساخت تابلو برق چنج اور:

 

ساخت تابلو برق چنج اور یک فرایند پیچیده و دقیق است که شامل مراحل زیر می باشد:

۱- طراحی: ابتدا برای ساخت تابلو برق چنج اور، نیاز به طراحی دقیق و دستورالعمل های مربوطه دارید. در این مرحله، باید نوع و حداکثر توان منبع تغذیه را تعیین کنید و بر اساس آن، اندازه کلید ها، قطعات الکترونیکی و سایر اجزای تابلو را تعیین کنید.

۲- تهیه قطعات: پس از طراحی، باید قطعات مورد نیاز برای ساخت تابلو برق چنج اور را تهیه کنید. این قطعات ممکن است شامل کلیدها، قطعات الکترونیکی، سنسورها، کابل ها، بورد های مدار چاپی و غیره باشد.

۳- تولید: در این مرحله، قطعات تهیه شده به دقت با هم ترکیب و ساخت تابلو برق چنج اور آغاز می شود. در این مرحله، باید به دقت الکترونیکی و مکانیکی از همه قطعات اطمینان حاصل کرده و اجزای تابلو را با توجه به دستورالعمل های طراحی، به دقت ترکیب کنید.

۴- تست و بررسی: پس از تولید تابلو برق چنج اور، باید آن را تست کرده و مطمئن شوید که عملکرد آن به درستی است. در این مرحله، امکانات الکترونیکی و کنترلی تابلو بررسی و تست می شوند و باید مطمئن شوید که تابلو برق چنج اور بدون مشکل کار می کند.

۵- نصب: پس از تست، تابلو برق چنج اور را می توانید در محل مورد نظر نصب کنید. در این مرحله، باید به دقت توجه کنید که تابلو به درستی نصب شده و تمام قطعات الکترونیکی و مکانیکی آن به درستی محافظت شده اند.

در کل، ساخت تابلو برق چنج اور یک فرایند پیچیده و حساس است که نیاز به دقت و توجه به جزئیات دارد. برای انجام این کار، تیم فنی شرکت تابلو سازی اترک انرژی آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است. برای دریافت مشاوره کافیست با شماره های دفتر ما تماس بگیرید.

 

در ادامه برای درک بهتر مدارات تابلو برق چنج اور شما دعوت به دیدن ویدئوی زیر میکنم . امیدوارم برای شما مفید باشه.

 

 

 

انواع کلید های چنج اور :

 

برای تولید تابلو برق های چنج اور باید به نیاز، سیستم موجود و هزینه‌های مد نظر توجه کرد و انتخاب کرد که تابلو برق چنج اور را  به چه صورت  تولید کرد.

در مجموع دو نوع اصلی از سیستم الکتریکال تابلو برق چنج اور وجود دارد :

 

 •  کلید های چنج اور دستی: این کلید ها نیاز به عملیات دستی برای جابجایی بین منابع تغذیه دارند. آنها معمولاً در سیستمهای پشتیبانی قدرت در برنامه های مسکونی و تجاری استفاده می شوند.
 •  کلید های چنج اور اتوماتیک: اینکلید ها می توانند به صورت خودکار تشخیص دهند که قدرت قطع شده و از منبع تغذیه اولیه به منبع تغذیه ثانویه جابجا شوند. آنها اغلب در برنامه های حیاتی مانند بیمارستان ها، مراکز داده و سیستم های ارتباطی استفاده می شوند.

 

 

در داخل این دو دسته اصلی، چندین نوع سوئیچ تغییر دهنده وجود دارد، مانند:

 1.  کلید های بازگشت باز: این نوع کلید کوتاه مدت تغذیه را بین جابجایی از یک منبع به منبع دیگر قطع می کند.
 2. کلید های بازگشت بسته: این کلید مطمئن می شود که در حین جابجایی، هیچ قطعی در تامین تغذیه پیش نمی آید.
 3.  کلید تبادل استاتیک: این کلید از قطعات جامد به جای تماس مکانیکی برای جابجایی بین منابع تغذیه استفاده می کند.
 4.  کلید سلکتوری: این کلید از یک کلید چرخان برای برقراری ارتباط با مدارهای مختلف استفاده می کند، که امکان اتصال چند منبع تغذیه را فراهم می کند.

نوع خاص الکتریکال سوئیچ تغییر دهنده مورد نیاز بستگی به برنامه و الزامات الکتریکی مشخصی دارد.

 

 

قیمت تابلو برق چنج اور :

قیمت تابلو برق چنج اور به عوامل متعددی بستگی دارد، از جمله نوع و کیفیت قطعات الکترونیکی و مکانیکی استفاده شده در آن، اندازه و قدرت منبع تغذیه، و سطح پیچیدگی طراحی. همچنین ، قیمت تابلو برق چنج اور ممکن است بسته به نوع و حجم سفارش شما، تفاوت داشته باشد.

 

برای مثال، یک تابلو برق چنج اور با سطح پیچیدگی پایین و با قطعات معمولی، هزینه کمتری دارد. اما یک تابلو برق چنج اور با قدرت و عملکرد بالا، با قطعات بسیار خاص و با اندازه بزرگتر، هزینه بیشتری خواهد داشت.

به طور کلی، برای تخمین هزینه تابلو برق چنج اور، بهتر است تیم فروش ما تماس بگیرید و با ارائه جزئیات طراحی و مشخصات مورد نیاز، از ما پیش فاکتور دریافت کنید.

 

 

به طور اصلی ترین مواردی که تاثیر بسیار زیادی روی قیمت نهایی تابلو برق چنج اور شما دارد موارد زیر است:

 

 1. دستی یا اتومات بودن تابلو برق چنج اور
 2. نوع کلید اصلی چنج اور
 3. برند تجهیزات و کلید های تابلو برق
 4. کیفیت بدنه تابلو برق
 5. سطح IP بدنه تابلو برق
 6. کیفیت تولید شرکت تولید کننده

 

در ادامه به طور اختصار توضیحی در باره هر کدام از موارد بالا ارائه میدهیم. انتخاب عملکرد دستی یا اتومات بودن تابلو برق تاثیر بسیار زیادی گاها تا بیش از دو برابر روی قیمت تمام شده تابلو برق چنج اور شما خواهد داشت. در صورت پایین بودن آمپراژ، حساسیت پایین، قیمت بسیار مناسب تر مد نظر شماست و مشکلی از بابت نیروی انسانی جهت قطع و وصل دستی کلید در هنگام قطعی برق ندارید توصیه ما به شما ساخت تابلو برق با کلید دستی میباشد.

برای کلید اصلی تابلو برق چنج اور چند روش قابل اجراست (کلید های دستی، کلید های چنج اور اتوماتیک، سیستم کنتاکتوری) که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند و قیمت های متفاوتی نیز خواهند داشت.

 

در شرایط فعلی موجود در کشور و قیمت ارزش فعلی ریال برند انتخابی شما تاثیر خیلی زیادی روی قیمت نهایی تابلو برق شما خواهد داشت. به طور کلی میتوان برند های موجود در بازار را  از لحاظ قیمتی به سه دسته قیمت پایین، متوسط و بالا تقسیم کرد. در رنج قیمت های پایین میتوان برند های ایرانی و چینی را قرار داد؛ در رنج متوسط برند های کره ای و در رنج قیمت بالا برند های اروپایی قرار میگیرند.

 

 

 

نمونه ای از تابلو برق چنج اور دستی با برند های ایرانی را در تصاویر بالا میتوانید ببینید که برای سیستم های اداری کوچک تولید شده است.