نصب سرکابل فشار قوی در تهران و کرج

 

انواع سرکابل فشار متوسط

 

سرکابل (فشار متوسط یا فشار قوی) چیست؟

 

از آنجایی که در خطوط انتقال قدرت حساسیت و ایمنی بسیار بالایی مورد نیاز است و اتصالات محکم و بسیار قابل اطمینانی نیاز داریم، سرکابل‌ها این امکان را ایجاد می‌کنند.

تیم اجرایی شرکت اترک انرژی آماده آرائه خدمات نصب و تست و راه‌اندازی انواع سرکابل فشار قوی می‌باشند.

سرکابل ها یکی از تجهیزاتی هستند که وظیفه برقراری ارتباط بین هادی (کابل) و دیگر تجهیزات را به عهده دارند. سرکابل‌ها پس از برقراری ارتباط هادی کابل به قسمت‌های برقدار شبکه وظیفه ایزولاسیون (عایق ) هادی را در محل اتصال به عهده دارد.

 

لینک دانلود این محتوا : نصب سرکابل فشار قوی.pdf

 

 

تقسیم بندی  تاسیسات الکتریکی بر اساس ولتاژ :

 

تاسیسات الکتریکی از نظر سطح ولتاژ و میزان و توان در گروه های مختلفی قرار میگیرند. شاید تا کنون عبارت هایی مثل فشار ضعیف، فشار متوسط، فشار قوی و ... را شنید باشید. این عبارت ها مربوط به تقسیم بندی ولتاژی هستند. تاسیسات الکتریکی در استاندارد های ANCI و IEC به پنج دسته تقسیم می‌شوند.

 

این پنج دسته به قرار زیر است :

 

 • فشار ضعیف یا LV
 • فشار متوسط یا MV
 • فشار قوی یا HV
 • فوق فشار قوی EHV
 • فوق‌العاده فشار قوی یا UHV

 

گروه‌های ولتاژی

 

هر یک از سطوح ولتاژی بالا دارای یک رنج ولتاژی خاص هستند. در این بازه ممکن است چندین رنج ولتاژی استاندارد وجود داشته باشد. دسته بندی سطوح ولتاژی به همراه محدوده هر یک را در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

 

سطح ولتاژ سرکابل در استاندارد IEC

 

صحبت ما در این مطلب در مورد نصب و راه اندازی و تست سرکابل‌های فشار متوسط و فشار ضعیف است. در شرکت اترک انرژی نصب و تست و راه‌اندازی این سرکابل ها به صورت تخصصی بوسیله افراد با تجربه کاری بالا و متخصص انجام میگیرد. 

 

انواع سر کابل‌های فشار متوسط :

 

 •  سرکابل‌های حرارتی Heat shrink
 •  سرکابل‌های سرد Cold Shrink
 •  سرکابل‌های فشاری Slip on
 •  سرکابل‌های Plug-in


 

 

سرکابل فشار قوی حرارتی

 

سرکابل‌ها حرارتی HEAT SHRINKABLE TERMINATIONS)) :

سرکابل‌های حرارتی جهت اتصال کابل‌های فشار قوی و متوسط به تجهیزات برقی استفاده می‌شود.


این نوع سرکابل‌ها به دو نوع تقسیم می‌شود:


سرکابل فشار ضعیف (تا ولتاژ   (1 kV
سرکابل فشار متوسط (تا ولتاژ (35kV


در این نوع سر کابل‌ها از روکش Heat shrink که اساسا از پلی اتیلن کراس لینک تهیه می‌شود، استفاده شده و تا ولتاژ kV 63 می‌توان از این سرکابل‌ها استفاده کرد.
 


مزایا :

 

 1. نصب آسان
 2. امکان استفاده از یک نوع سر کابل برای چند سایز نزدیک به هم
 3. عدم تاریخ مصرف محدود
 4. مقاومت بالا در مقابل اشعه مستقیم خورشید بدلیل استفاده از پلیمر مقاوم به اشعه UV و آنتی تراک

 

 

 

نصب سرکابل فشار قوی

 


سرکابل‌های سرد  : (Cold Shrink Terminations)

در این سیستم روکش‌ها از پلیمر سیلیکون تهیه شده اند و بعد از تولید و کراس لینک شدن، اکسپند شده روی یک فنر پلیمر قرار داده می‌شوند که در موقع نصب روی کابل قرار گرفته و در اثر کشیدن فنر، روکش روی کابل جمع شده و آب بندی می‌گردد.

مزایا:

پوشش چندین سایز کابل با یک نوع سرکابل
عدم تاریخ مصرف محدود
سرعت نصب شده و به بهره برداری بالا
عدم احتیاج به شعله تورچ و ابزار خاصی جهت نصب

 

 

سرکابل فشار قوی سرد


سرکابل‌های فشاری ولتاژ بالا : (HIGH VOLTAGE SLIP ON TERMINATIONS)
 

در ولتاژ‌های بسیار بالا هیچگونه عایق حرارتی قدرت عایقی کافی برای کنترل میدان‌های الکتریکی را ندارد. در تکنولوژی Slip on تمام قسمت‌ها از لاستیک سیلیکون با گرید بالا ساخته شده اند و هسته‌های کنترل کننده میدانهای الکتریکی که مخروطی شکل هستند، در داخل این روکش‌ها جاسازی شده اند. این هسته‌ها از لحاظ شکل فضایی و ضخامت به دقت محاسبه شده اند تا اطمینان حاصل گردد که هر گونه میدان الکتریکی در ولتاژهای بالا می‌تواند مهار شود.


استفاده از سیلیکون نه تنها به علت قدرت عایقی کافی، بلکه به دلیل محافظت مکانیکی و حرارتی بسیار خوب آن است. در اثر تغییرات حرارتی و انبساط و انقباض کابل، چسبندگی سیلیکون تغییر نی کند و در همه جهات یکنواخت است.
خاصیت نرمی سیلیکون باعث می‌شود که این ماده بهتر از هر ماده سخت دیگری به سطوح ناصاف کابل بچسبد و در نتیجه از ایجاد حباب هوا (
Gap) و به وجود آمدن تخلیه الکتریکی جلوگیری شود. این سرکابل‌ها احتیاج به نگه داری خاصی ندارد و در مقابل شرایط محیطی و آلودگی‌ها مقاوم است. سرکابل‌ها تولید شده به طور صد در صد مورد آزمایش قرار میگیرند.سرکابل‌های فشاری (: (SLIP ON TERMINATIONS
 

 • سرکابل ESF برای نصب هوایی:


این نوع سر کابل برای ولتاژهای kV 60 تا kV 145 کاربرد دارد. لایه استرس کنترل و پوشش نهایی آن یک پارچه و آماده نصب می‌باشد. استفاده از بشقابک‌های سیلیکونی آن را برای نصب هوایی مناسب ساخته است.

 

 • سرکابل ESS نگهدارنده (خودنگهدار):


این نوع سر کابل برای ولتاژ ۶۰kV تا ۳۰۰kV با فواصل خزشی متفاوت ساخته می‌شود. استوانه‌ای ازرزین فایبر گلاس مجهز به بشقابک‌های سیلیکونی سبب ایجاد مقاومت مکانیکی بسیار بالای این سرکابل کی گردد. سرکابل ESS می‌تواند نیروهای دینامیکی و استاتیکی را بدون اشکال تحمل کند (برای مثال نیروهای اتصال کوتاه) قدرت عایقی این سرکابل با پرکننده کامپاند در فضای داخل استوانه فایبر گلاس تکمیل می‌شود. این سر کابل نیاز به هیچ گونه نگهدارنده ندارد.

 

 • سرکابل ESP با بدنه‌ای از جنس چینی:


این نوع سرکابل برای ولتاژهای ۶۰ تا ۳۰۰kV کاربرد دارد. بخش مربوط به استرس کنترل سرکابل‌های ESP با نوع ESS آن کاملا مشابه است. این سرکابل با بدنه چینی طبق استاندارد DIN و با تعداد مورد نیاز از بشقابک هایی که به طور متناسب قرار می‌گیرند، ساخته می‌شود.

 

 • سرکابل EST مناسب برای نصب داخلی و هوایی:


طراحی سرکابل EST بصورتی است که هم برای مصارف داخلی و هم هوایی و بین ولتاژ ۶۰kV تا ۱۴۵kV قابل استفاده است. این سرکابل در واقع یک نوع سرکابل ESF است که بوسیله سه عدد Insulator و یک پایه براکت محافظت شده و به طریق خودنگه دار عمل می‌کند. نیازی به روغن عایق کننده نداشته و در هر موقعیتی قابل نصب است.

 

 1.  
 • سرکابل ESG برای کلید‌های با عایق گازی:


این نوع سرکابل برای ولتاژ ۶۰kV تا ۱۷۰kV طراحی شده است و برای اتصال مستقیم انواع کابل‌های پلیمری به کلیدهای با عایق گازی GIS به کار می‌رود. سرکابل ESG بر طبق استاندارد IEC ۶۰۸۵۹ - ۱ طراحی و به سه صورت عمودی، افقی و وارونه قابل نصب است.

 

 

 

 • سرکابل ESU قابل استفاده برای ترانسفورمر‌ها:


این سرکابل برای انواع ترانسفورمر‌ها قابل استفاده بوده و برای ولتاژهای حداکثر تا ۱۷۰kV مناسب می‌باشد. طرح و ساختار آن کاملا مشابه با سرکابل ESG می‌باشد و برای اتصال هر نوع کابل پلیمری به ترانسفورمرهای با عایق روغنی و نیز کلید‌های عایق گازی به کار می‌رود.سرکابل :(PLUG-IN TERMINATIONS )

سرکابل HV-Connex :
این سرکابل PLUG-IN چهت اتصال کابل‌های پلیمری به تجهیزات الکتریکالی مانند کلیدهای گازی و ترانسفورمر‌ها تا ولتاژ ۲۴۵kV استفاده می‌شود.مزایای این سرکابل در مقایسه با سایر سرکابل‌ها عبارتست از:
 

 • طول کوتاهتر در مقایسه با سرکابل‌های طراحی شده مطابق استاندارد IEC ۶۰۸۵۹
 • قابلیت نصب به صورت افقی، عمودی و وارونه
 • قابل استفاده بصورت خشک و بدون نیاز به روغن عایق کننده
 • نصب و جدا سازی سریع و آسان
 • آماده بودن قطعات و سهولت کاربری
 • قابلیت قطع سریع اتصال از سیستم در موقع بروز مشکل

 

انواع سرکابل فشار قوی و متوسط


سرکابل زانویی LOADBREAK ELBOWS :

این سرکابل‌ها بیشتر در تابلوهای برق که اتصال دو کابل در آن‌ها در یک راستا نبوده و به طور عمودی قرار دارند، استفاده می‌گردد. در این مورد، اگر از سرکابل‌های معمولی استفاده شود، چون دو کابل در یک راستا قرار ندارند، امکان دارد سرکابل ترک برداشته یا بشکند.

سرکابل‌های زانویی به طور کامل عایق بوده و جهت اتصال کابل‌های زیر زمینی به ترانسفورمرها، کلید خانه‌ها و اتصالات مجهز به بوشینگ‌های قطع بار استفاده می‌شوند. از آنجا که کلیه اجزاء به صورت یکپارچه در یک قطعه قرار دارند، زانویی بوشینگ این سرکابل، تمامی پارامتر‌های ضروری جهت اتصالات را شامل می‌شود.

 

این سرکابل برای کابل‌های مختلف در ولتاژهای متفاوت قابل استفاده بوده و به گونه‌ای طراحی شده است که گستره وسیعی از سایز‌های کابل را پوشش می‌دهد. عایق بندی نهایی، توسط تیوبهای کلد شرینگ که بدین منظور طراحی شده انجام می‌شود. این تیوب‌ها از ابتدای زانویی تا روی کابل را پوشش می‌دهند. زانویی با استفاده از عایق مخصوص از نوع Proxide-Cured EPDM به صورت یک پارچه قالب بندی شده است.